Atrybuty Odyna

Jak każdy władca, Odyn otaczał się magicznymi atrybutami, które zwiększały jego boska moc. Będąc bogiem wojowników, miał czarodziejską włócznię Gungnir, która nigdy nie chybiała celu, i ośmionogiego rumaka Sleipnira. Koń Odyna narodził się z klaczy, w którą zamienił się nie lubiany przez Odyna przebiegły bóg Loki. Ojcem Sleipinira był ogier należący do czarnego olbrzyma budującego gród dla bogów. Włócznia została zrobiona przez karły, które według mitologii zajmowały się wytwarzaniem ozdób, zbroi i broni. Odyn posiadała również złoty pierścień Draupnir; co dziewiątą noc wytwarzał on osiem podobnych. Na ramionach Odyna siedziały mądre kruku, szepcząc mu do ucha o wszystkim, co się działo wśród bogów, karłów, ludzi i olbrzymów
Z mitów wynika, że Odyn często zmieniał swoja fizyczną postać. Na wizerunkach przedstawia się go przeważnie jako dobrze zbudowanego mężczyznę w średnim wieku, z długimi, kręconymi włosami i długą, gęstą brodą. Jeden oczodół Odyna jest pusty, po tym jak oddał oko za wodę ze źródła mądrości.
Małżonką wszechwładnego Odyna była bogini Frigg. Królewska para miała synów: niezwykle urodziwego Baldura oraz gromowładnego, groźnego Thora. Pierwszy z synów, wyjątkowo lubiany i podziwiany przez bogów za tak rzadkie cechy jak delikatność i subtelność, zginał wskutek intrygi, jaką uknuł zazdrosny i podstępny Loki. Thora zaś uważano za drugiego obok Odyna najważniejszego boga północnych Germanów. Mitologia wspomina też o młodszych synach Odyna, Widarze i Walim, którzy mieli sprawować władzę po śmierci ojca i brata, boga burzy Thora.

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License